Uncategorized

Czy marihuana może leczyć zaburzenia odżywiania?

 

Prawdopodobnie większość użytkowników konopi wie, w jaki sposób marihuana wpływa na apetyt. Najnowsze badania pokazują, że stymulujące apetyt właściwości kannabinoidów mogę już niedługo znaleźć zastosowanie w medycynie, w leczeniu zaburzeń odżywiania – przede wszystkim anoreksji i bulimii.

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja i bulimia to nazwy dwóch chorób, które są dość dobrze rozpoznawalne przez większość ludzi. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to zaburzenie odżywiania polegające na unikaniu jedzenia i nieprzyjmowaniu niezbędnej do funkcjonowania ilości kalorii w pożywieniu. Pokrewna anoreksji bulimia objawia się napadami tak zwanego „wilczego głodu” przeplatanymi okresami wyniszczającej głodówki. Przyczyny obu schorzeń są najczęściej upatrywane w sferze psychiki chorych, jednak niektóre badania wskazują, że ich powodem może być nieprawidłowe funkcjonowanie układu endokannaboinoidowego w mózgu.

Co to są endokannabinoidy?

Chociaż wydaje się to niezwykłe, ludzki organizm sam produkuje substancje z grupy kannabinoidów, spokrewnione blisko z kannabinoidami występującymi w konopiach. Układ endokannabinodowy odgrywa istotną role dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, a niedobór produkowanych przez niego substancji może być powiązany z zaburzeniami odżywiania i brakiem apetytu; wpływ endokannabinoidów na poziom apetytu jest stosunkowo dobrze znany.

Wpływ konopi na układ endokannabinoidowy

Na łamach periodyku naukowego „Biological Psychiatric Journal” opublikowano interesujące badania, w których naukowcy porównywali stan układu endokannabinoidowego u kobiet zdrowych i u kobiet chorujących na bulimię lub anoreksję. Dzięki technice pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) porównywali stopień zagęszczenia receptorów kannabinoidowych CB1. W ten sposób udało się stwierdzić, że ilość receptorów CB1 jest mniejsza w mózgach kobiet z anoreksją, a ponadto notuje się zmniejszony poziom endokannabinoidów. Co ważne, deficyty obserwowano w tak zwanej wyspie – części kresomózgowia parzystego odpowiadającej, między innymi, za łaknienie.

Czy marihuana może leczyć anoreksję?

Jeżeli wyniki badań są poprawne, to jedną z przyczyn zaburzeń odżywiania mogą być niedobory endokannabinoidów w organizmie. Dostarczanie odpowiednich substancji z zewnątrz, na przykład poprzez przyjmowanie medycznej marihuany, mogłoby pomagać w balansowaniu układu endokannabinoidowego, a tym samym przywracać chorym zdrowy apetyt.